Öncü çalışmalar yapmış bir ilim adamıdır.Bir derste kendisinin giremeyeceğini, derse benim girmemi istemişti. Ben de doğal olarak ders saatinde derse girmiştim ve o zaman tabi hala usül devam ediyor mu bilmiyorum, yeni asistanlar derse girince hocalar girer izlerdi. “Ben derse geleceğim, dersi izleyeceğim ama dersi sen anlat” demişti ve ben peki hocam deyip derse girdim. Dersten çıktığımda hocanın odasında oturduğunu gördüm.
“Hocam derse gelmediniz” dedim. “Yok geldim fakat sen sınıfa girmiştin, ben biraz geç kaldım dersi bölmek istemedim" dedi.


"Sabri Orman Gazali’nin iktisadi felsefesi konusunda Gazali üzerinde Gazali’nin iktisadi alanına ilişkin görüşleri konusunda ilk çalışmayı yapan hocadır. Dolayısıyla alanında öncü çalışmalar yapmış bir ilim adamıdır. Şu söylenebilir: islam ekonomisi alanında, bu alan henüz daha çok gündemde değilken çalışmalar yapmış, Gazali  üzerine kitaplar yayınlamıştır. Söz konusu alan yani islam ekonomisi ya da hocanın tabiriyle söylersek ‘islami iktisat’ alanı dikkatleri üzerine toplamayı başladığı, popüler hale geldiği dönemde ise mevcut uygulamalarını analiz etmeye, bu birikimi kavramsallaştırmaya ve uygulamalara eleştirel bir bakış geliştirmeye yönelmiştir."


Fahri Solak